Vyplatí se investovat už v lednu, nebo je lepší počkat do února či března? Který měsíc je nejvýnosnější? Jsou některé měsíce v roce výnosnější než jiné? Odpovědi a vysvětlení pro vás připravili investiční analytici Swiss Life Select.

ve-kterem-mesici-investovat
ve-kterem-mesici-investovat

„Dalo by se říct, že prosinec je měsícem bilancování a výsledků, tedy měsícem odměn a výsluh. Prosinec se označuje jako Santa Claus rallye. Zdůvodňuje se to obdobím dovolených a ochotou spíše nakupovat než prodávat. Zájem o koupi zvyšuje tržní ceny. Na druhé straně se obvykle prodávají ztrátové akcie, aby se v rámci daňových přiznání snížily celkové investiční zisky dosažené ze ziskových operací,“ vysvětluje investiční analytik Swiss Life Select.

Leden je spojen s pojmem „lednový efekt“. Období po svátcích je spojeno s návratem na trhy a snahou „dělat něco s investicemi“. V tomto měsíci obvykle rostou ceny cenných papírů o něco více než v jiných měsících. Rozhodující jsou přitom první dny. Pokud je v prvních dnech růst silný, pak to značí, že bude nadprůměrný celý rok.

Duben se považuje za silný měsíc z důvodu opětovného investování peněz plynoucích z vrácených daní. „Více peněz na trhu implikuje vyšší poptávku a ta tlačí na růst cen cenných papírů,“ vysvětluje analytik.

Letní měsíce červen, červenec a srpen sice také připadají na období dovolených, avšak v porovnání s Vánocemi jde o nesvátkové měsíce. „Tyto měsíce jsou považovány za více volatilní, protože někdy stačí, aby větší investor projevil zájem o koupi či prodej, a právě vzhledem k nepřítomnosti jiných z důvodu dovolených dokáže výrazněji pohnout tržní cenou,“ upozorňuje analytik. Zde lze nalézt i vysvětlení rčení „Sell in May and go away“, které nabádá prodat cenné papíry v květnu a přečkat léto s hotovostí. Ta je následně opět připravena k zainvestování v září.

Každý rok se odehrávají jiné události s jiným vlivem na vývoj finančních trhů (pandemie, válka, krach velkých firem, chybný algoritmus…), a tak se těmito jednoduchými poučkami nedá úplně řídit. Navíc úspěch v jednom měsíci automaticky neznamená úspěch i v těch dalších.

SL_Work_01_JB9A0969

Hledáním nejvýnosnějšího měsíce podstupujeme riziko, že to letos nevyjde. A když to vyjde, kam pak uložit peníze na zbytek roku? Finanční trhy se neřídí daty ani poučkami, ale různými událostmi či ekonomickými výsledky.

Člověk investuje především proto, aby z dlouhodobého horizontu ochránil své úspory před inflací. To, co se děje během jednoho měsíce, je proto nepodstatné. Koneckonců i měsíc je složen ze dnů a celkový výnos je tak plně závislý na výnosech z jednotlivých obchodních dnů (věděli jste, že statisticky nejvýnosnější dny jsou desátého a patnáctého?).

Pokud nevíte, jak začít s investováním, poraďte se s finančním konzultantem Fincentrum & Swiss Life Select. Ten zhodnotí vaši situaci a navrhne vám řešení, které vám pomůže žít život podle vlastních představ.

Chcete poradit s investicemi?

Sjednejte si bezplatnou konzultaci a zjistěte, jaké benefity získáte, pokud svěříte své peníze profesionálům, jež péči o finance baví.

Upozornění

Tento článek je určen pro informační a propagační účely a nelze jej považovat za investiční doporučení. S ohledem na změnu skutečností na základě kterých byl tento dokument vytvořen, nebo s ohledem na vývoj na trzích a na jiné skutečnosti, se informace uvedené v tomto dokumentu mohou v budoucnu ukázat jako neúplné nebo nesprávné. Výnos ani návratnost investice nejsou zaručeny. Jakákoliv minulá výkonnost nezaručuje příznivé výsledky do budoucna. Očekávaná výkonnost není rovněž spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti.

Linda_Scott_Aufmacher_Wide

Osm návrhů na ekonomické posílení postavení žen

Čím více žen ve společnosti pracuje, tím je země bohatší. Ekonomka Linda Scott to potvrzuje ve svém novém bestselleru „The Double X Economy“. A je přesvědčena: finanční nezávislost je klíčem k silnějšímu postavení žen ve společnosti.

Číst více
SL_40+_beratungung_0033_korr

Investiční poradna

Zbavte se penězožroutů a vytvořte si železnou rezervu

Alespoň jedno z letošních předsevzetí by se mělo týkat rodinných financí. Peněz sice nikdy není dost, ale občas by si člověk měl opravdu říct „a dost“ a skoncovat s důvody, které ho o peníze připravují.

Číst více
Freizeit

Zdražení povinného ručení

Letos si za povinné ručení připlatíme. Ceny náhradních dílů a prací v autoservisech šly totiž za poslední rok nahoru až o 30 %. Důvodem je nejen doznívající pandemie nemoci covid-19, ale také situace na Ukrajině a s ní související zdražování energií, materiálu a lidské práce.

Číst více
SL_30+_beratung_0239

Investiční poradna

Čas na dluhopisy?

Součástí investičního portfolia jsou vedle akcií či podílových fondů většinou i dluhopisy – nebo chcete-li obligace. V poslední době se jim však nedařilo, a to vinou růstu inflace a utahování měnových politik centrálních bank napříč vyspělými ekonomikami. Zaslouží si nyní opět pozornost investorů?

Číst více
Maren_Urner_Aufmacher

Blog

Kouzelnou formulí je digitální nezávislost

Digitalizace nás ohrožuje přetížením a závislostí, říká neurovědkyně a autorka bestsellerů Maren Urner. Co se tedy přesně děje s naším mozkem? A jak můžeme dosáhnout digitální nezávislosti?

Číst více
Listicle_Macht_des_Zufalls_Aufmacher_wide

Blog

Síla náhody

Mnoho věcí si v životě můžete určit sami – ale ne všechno. Úspěch není vždy jen výsledkem dobrého plánování a tvrdé práce. Nikdo se nevyhne náhodě – ani štěstí. Identifikovali jsme sedm faktorů úspěchu, které podléhají síle náhody.

Číst více