Mezi řidiči často panuje přesvědčení, že u povinného ručení je rozhodující cena. A nic jiného. Pojistné plnění z povinného ručení dostává „ten druhý“, tak proč se jím zabývat? Ve skutečnosti je toto tvrzení na hony vzdálené pravdě.

I v případě autopojištění platí, že bychom se měli poradit s odborníkem a zahrnout je do celého balíku pojištění, kterými chráníme svůj majetek a příjmy. Proč? Každý člověk nese zodpovědnost za své činy a za škodu, kterou způsobí druhým. Není přitom příliš rozhodující, jestli škodu způsobil záměrně, z nedbalosti, či nešťastnou náhodou. A škodu pak musí poškozeným nahradit.

Povinné ručení není pojištění „toho druhého“

Stejný princip platí i při řízení automobilu. Pokud řidič způsobí škodu na majetku či na zdraví chybou při ovládání svého vozu, je povinen ji nahradit. Jenže škody vzniklé projektilem z kovu a plastu řítícím se na kolech po silnici (či následně mimo ni) rychlostí znatelně převyšující rychlost koňského povozu bývají enormní. A jen málokterý řidič má takové úspory a takový majetek, aby byl schopen škodu uhradit. Proto bylo na ochranu poškozených zavedeno zákonem povinné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla – povinné ručení.

Pokud škodu způsobí nepojištěný řidič (vůz) nebo se řidič dostane do výluky z pojištění (např. řízením pod vlivem alkoholu či jiných drog), musí škodu uhradit z vlastních prostředků. A i když je pojištěný a řídí střízlivý, musí zaplatit část škody, která převyšuje limity jeho pojištění.

„Zákonné minimální limity povinného ručení jsou 35 mil. Kč za škody na majetku a 35 mil. Kč za škody na zdraví. Tyto limity jsou ale poměrně nízké vzhledem ke škodám, k nimž na českých silnicích dochází. Proto doporučujeme volit limity pojištění přinejmenším dvojnásobné. Navíc jsou dostupné i produkty, které plní v libovolné výši bez stanoveného limitu,“ říká Karel Šulc, místopředseda představenstva Fincentrum & Swiss Life Select.

Dvojnásobné limity oproti minimálním zákonným navíc nestojí zdaleka dvojnásobnou cenu. Klient si za ně k základnímu pojištění v ceně v řádu tisíců korun připlatí pouze stokoruny.

Povinné ručení může krýt i pojištěného

Pojišťovny stále častěji nabízejí v rámci povinného ručení i částečné krytí pojišťovaného vozidla. Škodu tak nezaplatí pouze poškozenému, ale v určitých případech i majiteli vozu. „K povinnému ručení pojišťovny nejčastěji přidávají pojištění skel a střetu se zvěří, ale lze se setkat i s dalšími benefity,“ vysvětluje Karel Šulc.

Rozšířené krytí pro majitele automobilu může mít v některých případech smysl. Zejména když nevyužívá havarijní pojištění, které má mnohem širší rozsah. „Při srovnatelné ceně a ostatním rozsahu krytí je bonus v podobě pojištění skel či střetu se zvěří vítaným benefitem. Je ale potřeba porovnat veškeré vlastnosti pojištění i cenu, zda se skutečně vyplatí,“ upozorňuje Karel Šulc.

Produkty se i v oblasti povinného ručení dynamicky vyvíjejí a pojišťovny upravují své nabídky. Aby bylo pojištění podle vašich představ, je vhodné jeho výběr konzultovat se zkušeným finančním poradcem. Povinné ručení by mělo být součástí pravidelné kontroly nastavení finančních produktů.

Miniature car model and Financial statement with coins. Finance and car loan, saving money for a car or material design  concepts.

Mezi řidiči často panuje přesvědčení, že u povinného ručení je rozhodující cena. A nic jiného. Pojistné plnění z povinného ručení dostává „ten druhý“, tak proč se jím zabývat? Ve skutečnosti je toto tvrzení na hony vzdálené pravdě.

Havarijní pojištění není „jen pro bohaté“

Havarijní pojištění je považováno za jakousi nadstavbu povinného ručení, která je vhodná „jen pro bohaté“.
Není tomu tak. U havarijního pojištění platí stejná základní poučka jako u kteréhokoli jiného pojištění: Pojištěno by mělo být takové riziko, jehož naplnění by ohrozilo stabilitu finančního rozpočtu domácnosti. Jinými slovy, havarijní pojištění by měl mít sjednané každý, jehož rodinný rozpočet by těžce nesl ztrátu automobilu.

I u havarijního pojištění je důležitý především rozsah pojištění a teprve v druhé řadě až cena. „Lidé si často myslí, že levnější pojištění je lepší. Přestanou si to zpravidla myslet až v případě, kdy se jim stane něco, co nespadá pod ono levné pojištění. Zaplatit více je u pojištění mnohdy výhodnější,“ varuje Karel Šulc.

Havarijní pojištění je i podle oné obecné poučky nejdůležitější při koupi nového automobilu. V případě jeho pořízení na leasing či na spotřebitelský úvěr je ve valné většině sjednání havarijního pojištění podmínkou financující instituce. I pak má kupující zpravidla určitou volnost ve výběru pojistky, pokud odpovídá stanovenému minimálnímu rozsahu pojistného krytí. „U leasingu se nicméně vyplácí využít pojištění nabízené leasingovou společností, protože vlivem velkého počtu pojištěných může leasingová společnost vyjednat s pojišťovnami výhodné podmínky,“ říká Karel Šulc.

Pojistit krádež? Je to drahé…

V rámci havarijního pojištění je jedno riziko připojišťováno zvlášť – a poměrně draze: Krádež vozu. „Zda pojistit automobil v rámci havarijního pojištění i pro případ krádeže, záleží mimo jiné na způsobu parkování vozu. Pokud má hlídané garážové stání doma i v zaměstnání, je možné volit variantu bez krádeže. Závisí ovšem také na typu vozu a na tom, jak často se podle policejních statistik kradou,“ upozorňuje Karel Šulc.

A opět – pokud by krádež vozu byla pro rodinný rozpočet obtížně řešitelnou zátěží, je lepší pojistit i tu.

Chcete poradit s autopojištěním?

Kontaktujte naše odborníky.

Linda_Scott_Aufmacher_Wide

Osm návrhů na ekonomické posílení postavení žen

Čím více žen ve společnosti pracuje, tím je země bohatší. Ekonomka Linda Scott to potvrzuje ve svém novém bestselleru „The Double X Economy“. A je přesvědčena: finanční nezávislost je klíčem k silnějšímu postavení žen ve společnosti.

Číst více
SL_40+_beratungung_0033_korr

Investiční poradna

Zbavte se penězožroutů a vytvořte si železnou rezervu

Alespoň jedno z letošních předsevzetí by se mělo týkat rodinných financí. Peněz sice nikdy není dost, ale občas by si člověk měl opravdu říct „a dost“ a skoncovat s důvody, které ho o peníze připravují.

Číst více
Freizeit

Zdražení povinného ručení

Letos si za povinné ručení připlatíme. Ceny náhradních dílů a prací v autoservisech šly totiž za poslední rok nahoru až o 30 %. Důvodem je nejen doznívající pandemie nemoci covid-19, ale také situace na Ukrajině a s ní související zdražování energií, materiálu a lidské práce.

Číst více
SL_30+_beratung_0239

Investiční poradna

Čas na dluhopisy?

Součástí investičního portfolia jsou vedle akcií či podílových fondů většinou i dluhopisy – nebo chcete-li obligace. V poslední době se jim však nedařilo, a to vinou růstu inflace a utahování měnových politik centrálních bank napříč vyspělými ekonomikami. Zaslouží si nyní opět pozornost investorů?

Číst více
Enhancing_SP1A9754

Investiční poradna

Ve kterém měsíci se vyplatí investovat?

Vyplatí se investovat už v lednu, nebo je lepší počkat do února či března? Který měsíc je nejvýnosnější? Jsou některé měsíce v roce výnosnější než jiné? Odpovědi a vysvětlení pro vás připravili investiční analytici Swiss Life Select.

Číst více
Maren_Urner_Aufmacher

Blog

Kouzelnou formulí je digitální nezávislost

Digitalizace nás ohrožuje přetížením a závislostí, říká neurovědkyně a autorka bestsellerů Maren Urner. Co se tedy přesně děje s naším mozkem? A jak můžeme dosáhnout digitální nezávislosti?

Číst více